szombat, április 20, 2024
KiscicaMacskaegészség

Macska fogváltás


A házimacska végleges fogazata harminc fogból áll, amiből 14 alul, 16 darab pedig felül helyezkedik el. Mivel ragadozó állatról beszélünk, ezért értelemszerűen a fogazatuk is ennek megfelelően fejlődött ki. Habár régi rokonától, a kardfogú tigristől már egy kicsit szelídebb felszereléssel rendelkezik, azonban a fogazatuk így is egy tökéletes vadász harci eszköztárába illenek.

Hány foga van a macskának? Hogy néz ki a macska fogsor?

A házi macska fogazata kifejezetten a ragadozó életmódjához van kialakítva, és a következő fogakból áll: 12 metszőfog, 10 előzápfog, 4 szemfog és 4 zápfog, 

  • Metszőfogak: 12 darab, ezek az első, lapos fogak a macska szájának közepén találhatók, és segítenek a táplálék elvágásában.
  • Szemfogak: 4 darab, ezek a hosszabb, hegyes fogak a macska szájának felső és alsó részén találhatók. Segítenek a ragadozó zsákmány megfogásában és tartásában.
  • Előzápfogak: 10 darab, ezek a fogak a szemfogak után találhatók, és segítenek az étel aprításában és a zsákmány szétmarcangolásában.
  • Zápfogak: 4 darab, ezek a nagyobb, erősebb fogak az állkapocs hátsó részében találhatók, és segítenek az étel őrlésében és darabolásában.

Akárcsak az embereknél és az emlősöknél általában, a macskáknál is két lépésben jelenik meg a maradandó fogsor.

Kismacskák szopnak a fogak megjelenése előtt
Kismacskák szopnak a fogak megjelenése előtt

Négy hetes korban, a szoptatás ritkulásakor indul meg a macska fogzás, ekkor tűnnek fel először az apró, fehér kis tejfogak. A rózsaszín ínynél elkezdenek megjelenni az apró tűhegyes fogacskák, amik gyengébbek, sérülékenyebbek még, mint a későbbi “igazi” fogak.

Tejfogból még csupán 26 darab van, mert nem minden őrlőfog fejlődik ki, hisz nincs is elegendő hely számukra abban a pici szájban. Ezekkel megtanulja a rágás és harapás “művészetét”, ezután kezdődik meg a fogváltás és bújnak elő a végleges fogaik.

Mikor váltja a macska a fogát?

A cica fogváltása általában 3-6 hónapos korban kezdődik, amikor az állkapocs növekedése miatt az első tejfogak kiesnek, és helyüket a tartós fogak veszik át. A folyamat általában 6-9 hónapos korban fejeződik be, amikor az összes tejfogat felváltják tartós fogak.

A fogváltás során a macskák gyakran rágcsálják és harapják a dolgokat, hogy segítsék a tejfogak kioldódását. Azonban néhány macska nem mutat túl nagy érdeklődést az ételek és játékok iránt a fogváltás során, és az állatorvosok javasolják, hogy ellenőrizze a fogait, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a folyamat normális.

Ha a macska tejfogai nem esnek ki időben, vagy ha a tartós fogak helytelenül növekednek, az problémákat okozhat az állat számára. Ilyen esetekben ajánlott az állatorvoshoz fordulni, hogy segítsen az elakadt fogak eltávolításában vagy a problémás növekedés kezelésében.

Kiscica tejfoga
Kiscica tejfoga

A fogváltás nem egy bonyolult dolog, az esetek nagy részében ugyanúgy megy, teljesen természetesen, mint az embereknél. A tejfog elkezd kilazulni, idővel pedig kiesik, így adja át a helyet az újonnan növő fognak, amivel felnőtt életében boldogul majd a továbbiakban.

A macskák belehalhatnak a fogváltásba?

Hála az égnek erről szó sincs, ez csupán egy városi legenda, semmiféle alapja nincs!

Ugyanakkor ahogy az embereket, úgy a cicákat is valamelyest megviselheti a helyzet. A macska fogzás tünetei között előfordulhat, hogy étvágytalanná válik, abbahagyja a játékot, “nyűgös” – ezek nem jelentik azt, hogy bármi baj lenne, egyszerűen csak kellemetlen, kényelmetlen, ahogy a kilazult fog mozog az ínyben.

Azonban, ha a macskának gyenge az immunrendszere, vagy ha az állat szájürege sérült, fertőzés vagy gyulladás alakulhat ki, amely problémát okozhat a fogváltás során. A gyulladásos folyamatok súlyosabb egészségügyi problémákká is válhatnak, ha nem kezelik őket időben.

Ezenkívül előfordulhat, hogy a fogváltás során a macska lenyeli a kihullott tejfogakat vagy a régi, kiesett fogakat. Ha ez megtörténik, a fogak elakadhatnak a macska légutjában, ami veszélyes lehet. Ezért ajánlott megfigyelni a macskát a fogváltás ideje alatt, és amennyiben bármilyen rendellenességet észlelsz, azonnal állatorvoshoz kell fordulni.

Ha úgy látod, hogy elkezdődött a fogváltás, akkor óvatosabban játssz olyat, ahol valamit megragadhat a szájával, ne rángasd, hagyd ilyenkor.

Amíg nem történik meg a teljes átállás, addig igyekezz pépesebb táplálékot is adni neki, a csak száraztápon tartott cica számára problémás lehet ennek a megrágása.

Nem kell babusgatni, nem kell aggódni miatta, csupán egy kis figyelmességre van szüksége 🙂 Az enyhe hőemelkedés, kisebb gyulladás, kedvetlenség normális lehet, de ha ez hosszabban elhúzódik, akkor mindenképp kérdezd meg az állatorvost!


One thought on “Macska fogváltás

  • Van egy 5.5 hónapos kandúr cicám.

    Reply

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük