vasárnap, április 28, 2024

Kiscica

Minden szükséges, hasznos információ egy helyen a kiscicáról

Úgy döntöttél, hogy szeretnél magad mellé egy kiscicát? Mindenek előtt fontos, hogy gondold jól át, hogy valóban szeretnéd-e megosztani az életed vele! Fontos, hogy tudd – hosszú-hosszú időre szóló kötelezettséget veszel a nyakadba, a legtöbb macska 5-15 évig is él, függően a fajtától és a tartás körülményeitől, de nem ritka amelyik 20 évig is él. Készen állsz rá, hogy a következő 1-2 évtizedet egy/több cica társaságában töltsd? Rendelkezésre áll-e az anyagi keret?

Ugrás a kiscica cikkekhez

Ahhoz, hogy egészséges és boldog cicát nevelhess nem elég az, hogy nap végén megkapja a konyhai maradékot – mivel húsevő állatokról van szó, ezért bizony minőségi, a testi igényeikre szabott táplálékot kell biztosítani számukra. Ez bizony költséges, akárcsak az ivartalanítás, a kötelező oltások, az időnkénti állatorvosi ellátás, illetve az ilyen-olyan felszerelések.

Ha a szándék megvan, akkor a következő lépés kitalálni, hogy hol tartod majd őt? Szobacicaként szeretnéd a lakásban tartani, vagy a szabadban, a ház körül fog élni? Ha szobacicára vágysz, akkor megfelelően fel van készítve a lakás?

A legtöbb kismacska 1-2 éves koráig nagyon eleven, amikor épp nem alszik, akkor játszani, tanulni szeretne – ennek egyik eleme, hogy bizony semmi nem lesz biztonságban. Felugrik, elbújik, lever dolgokat, élesíti a körmét – képes leszel néhány mély levegővel elintézni, hogy mondjuk a bőrkanapén teszteli le a karmok élességét? A főbérlő tud róla, beleegyezett?

Nincs a lakásban senki, aki allergiás lenne a macskaszőrre? Az egész család rábólintott? Nincs annál rosszabb, ha valamely családtag csak tessék-lássék módon elfogadja az ötletet, utána viszont nem szívlelik egymást a cicával.

Kinti macska esetében egészen más szempontok érvényesülnek, ám ott is figyelned kell bizonyos dolgokra. Mennyire biztonságos a környék? Van a közelben forgalmas autóút? (Tudd, hogy sajnos a legtöbb kinti macska figyelmetlen autósok áldozatává válik)

Milyenek a szomszédok? Eltűrik majd, hogy időnként átmegy hozzájuk? Vannak kutyák a környéken? A macska nem buta állat, szándékosan nem megy a közelükbe, de mint tudjuk, a kutyák és macskák nem szívlelik egymást. Saját kutya van a kertben? Meg tudnak majd barátkozni, ha igen?

Ha a fenti kérdésekre is magabiztosan azt mondod, hogy készen áll minden a kis jövevény fogadására, akkor azt is érdemes végiggondolni, hogy HONNAN fog érkezni? Tenyésztőtől vásárolnál valamilyen fajtatiszta állatot, menhelyről fogadnál be, vagy az utca végén pont kismacskák születtek és itt a remek alkalom cica-szülővé válni? Mindegyiknek van előnye-hátránya, nézzük meg röviden.

Kiscica ugrásra készen

A tenyésztőtől vásárolt cica – jó esetben – ellenőrizhető szülőktől van. Pontosan tudható, hogy az adott fajtának milyen egészségügyi kockázatai vannak, mik a “típusbetegségek”. A tenyésztők nagy része megfelelő tanácsokkal tud ellátni indulásnál, fel tudják hívni a figyelmed arra, hogy pontosan mire van szüksége a kiscicának.

Ugyanakkor megvan sajnos a veszélye, hogy egy mondjuk úgy, nem túl lelkiismeretes tenyésztőbe botlasz. Ekkor előfordulhat, hogy a gyors haszon reményében beltenyészetből vásárolsz magadnak állatot, aki akár genetikai betegséggel is rendelkezhet, gyengébb, csúnya szóval életképtelenebb lesz emiatt. Ha tenyésztőtől származó cica mellett döntesz, akkor minden esetben igyekezz a lehető leginkább leinformálni őt!

Menhelyről megmentett cica esetében talán a legnagyobb pozitívum, hogy szó szerint megmentettél egy életet.. Habár a menhelyen dolgozók emberfeletti, megfeszített módon dolgoznak, azonban legnagyobb igyekezetük mellett sem képesek sajnos több tucat, akár több száz állatról úgy gondoskodni, mint egy szerető gazdi.

A menhelyek időről-időre betelnek, így aki nem jut be, az marad az utcán, esetleg valamilyen gyepmesteri telepre kerül. Illetve azt se feledjük, hogy egy zsúfolt, kutyákkal is teli, zajos, sürgő-forgó telep nem a legideálisabb egy cica számára – testileg és szellemileg is nagy megterhelés, főleg ha hosszú hónapokat, éveket kell ott töltenie. Az innen származó cicák esetében biztos lehetsz benne, hogy ivartalanítottak, illetve megfelelő orvosi ellátást kaptak.

Ami hátrányként említhető az a tartási körülmények miatt van – mivel olykor nagyon stresszes helyen kénytelenek élni, illetve nem mindig tudni, hogy előtte mi történt velük, ezért nem tudhatod, hogy mennyire vannak lelkileg megtörve, agresszívvá válhatnak-e, illetve mennyire tudnak majd kötődni hozzád.

Az ismerőstől átvett kiscica egy tiszta lapot jelent – ott lehetsz akár a születésénél is, láthatod, hogy az anya macska milyen körülmények között él, te választhatod ki, hogy mely kiscica legyen a sok kis apróság közül. Ekkor neked kell intézned minden orvosi dolgot, ám ez az 5-10-20 évhez viszonyítva tényleg apróság.

Hátrányként említhetjük ezeknél a cicáknál (főleg, ha nem szobamacskákról van szó), hogy nem biztos, hogy bármit is lehet tudni az “apukáról”, így nem tudhatod, hogy van-e bármilyen lappangó betegség például. Ismerősi körből a legritkább esetekben tudsz szert tenni valamilyen ritkább, egzotikusabb fajtára, többnyire a házimacskával kell “beérned”. Előnye, hogy ingyen van (egy-egy fajtatiszta állatért akár százezreket is elkérhetnek).

Nem rémisztettünk el nagyon? :) Ha már idáig jutottál, akkor minden bizonnyal minden kérdés megválaszolásra került és hamarosan már te is egy boldog kiscica boldog gazdája lehetsz.

Nézd meg macska magazinunk kategóriáit, ahol minden lépésen végigvezetünk, ami a kölyök macska neveléséhez kell.