csütörtök, április 25, 2024
Kiscica

Kiscica fejlődése


Egy bolyhos kis szaporulattal bővült a család? A következőkben megmutatjuk, hogy mik a kismacska fejlődésének legfontosabb szakaszai, mikor mi történik velük.

Az újszülött kiscica hihetetlen gyorsan nő, gyakorlatilag napról-napra látható változásokon esnek át.
Körülbelül 1-1,5 éves korukra érik el a felnőttkort, előtte kölyökmacskáról beszélhetünk.

A növekedési szakaszt négy fő részre tudjuk osztani.

  1. Az anyatejes szoptatás időszaka
  2. A környezet és a saját képességek felfedezése
  3. Az elválasztás
  4. A “tinikor”, amikor még nem felnőtt, de már többé-kevésbé önálló állat

Milyen újszülött cica betegségek fenyegetik őket?

Az újszülött cicák különösen érzékenyek az egészségügyi problémákra, és számos betegség veszélyeztetheti őket. Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan betegséget, amelyek előfordulhatnak az újszülött cica korban:

  • Elsődleges fertőzések: az újszülött cicák különösen fogékonyak lehetnek elsődleges fertőzésekkel szemben, mint például a baktériumok és vírusok okozta fertőzések.
  • Kólika: az újszülött cicák emésztőrendszerének éretlensége miatt kólika (hasfájás) alakulhat ki.
  • Ételallergia: az újszülött cicák allergiás reakciókat tapasztalhatnak bizonyos ételekkel szemben, például tejfehérjére vagy gluténre.
  • Megfázás: az újszülött cicák is elkapnak megfázást, amely tüsszögéssel, köhögéssel, orrfolyással és lázzal járhat.
  • Szem- és fülgyulladás: az újszülött cicák fertőzést kaphatnak a szemükben és a fülükben, amelyek súlyosabb problémákhoz vezethetnek, ha nem kezelik őket.
  • Kullancsok és bolhák: az újszülött cicák kockázata magasabb a paraziták (kullancsok és bolhák) okozta fertőzésekre, mivel az immunrendszerük még nem fejlett.

Fontos megjegyezni, hogy az újszülött cicák számára a megelőzés a legfontosabb. A megfelelő odafigyeléssel és gondoskodással azonban sok betegséget el lehet kerülni. Ha bármilyen aggodalomra ad okot a cica állapota, akkor javasolt az állatorvossal konzultálni.

Kölyök macska betegségek

1, Az első két hónap – az anyatejes szoptatás időszaka

Ez a szakasz hihetetlen gyors változásokat tartogat. Az újszülött macska eleinte teljes mértékben az anyjára van utalva. Az első 1-2 napban előtejet fogyaszt, ami megalapozza az immunrendszerét és a megfelelő bélműködést, utána pedig anyatejjel táplálkozik.

Az első 4 hétben kizárólag anyatejen élnek, utána a 4-8. hétben fokozatosan állnak át a normál táplálékra.

Kölyök macska cumisüvegből etetve
Kölyök macska cumisüvegből etetve

Az első héten nem működnek az érzékszerveik, gyakorlatilag vakon és süketen vannak, viszont a tapintó és szaglóérzékükre tudnak hagyatkozni, így találják meg az anyjukat és az éltető csecsbimbót is.

Ekkor kizárólag esznek és alszanak. Mivel nagyon pici a gyomruk, ezért akár napi 20 alkalommal is ehetnek – ennek hála az első hét végére a súlyuk viszont megduplázódik.

Körülbelül 1 hét után nyílik ki a szemük, ám még nem képesek élesen látni, ez fokozatosan fog majd javulni, idő kell, míg megtanul fókuszálni. Nem képes még kontrollálni a testhőmérsékletét, emiatt az anyjához bújva tartja melegen a testét, ez is néhány hét után fejlődik ki.

A 4. hét környékére már szaglásuk és hallásuk is egyre fejlettebb, sokkal jobban tudja, érti, hogy mi történik körülötte. A picinyke csontjaik még nagyon gyengék, óvatosan totyognak, ekkor még korlátozott mozgáskoordinációval bírnak.

Ekkorra már a legtöbb érzékszervük kifejlődik, elkezdik apránként felfedezni a környezetüket is, ám leginkább csak az anyjuk nyomdokain sétálgatnak. Elkezdenek kibújni a fogaik, ekkor tudod elkezdeni a hozzátáplálást is.

Büszkén mutogatja a fogait – vigyázz vele 😉

A második hónaptól tehát elindulhat a felfedezés és felderítés – önállóan tudnak sétálgatni, mindenre kíváncsiak, kapcsolatot tudnak kialakítani egymással, illetve a gazdival is. Az igazi játékos időszak most indul be!

A környezet és a saját képességek felfedezése – 2 hónapos cica

A második hónaptól már túl vagyunk az anyatejről való átálláson, egyedül képes enni cicánk, elkezdi felderíteni a környéket, képes játszani a társaival. A szocializáció időszaka ez, amikor az anyja megtanítja neki mit szabad és mit nem, a testvéreivel “vérre menő” csatákat vívnak “hatalmas” tejfogaikkal és pihepuha tappancsukkal.

Minden a macska szocializációjáról!

Állandóan elcsatangolnak, mindig láb alatt vannak – gyönyörű látvány, ahogy a sok kis szőrgombóc ide-oda lófrál 🙂 Ezalatt az időszak alatt jelennek meg a ragadozó ösztönök, amit az anyjuktól is eltanulnak.

Kiscicák felfedezőúton a kertben
Kiscicák felfedezőúton a kertben

A 8 hetes cicánk készen áll arra, hogy életre szóló kapocs alakulhasson ki közte és a gazdi között. Az újszülött macska simogatása még nem jó ötlet, de ebben a korban már örömmel veszi a simogatást, érintést, ami az előbb említett köteléken túl az idegvégződések stimulálását is jelenti, ez pedig nélkülözhetetlen a normális fejlődéshez.

Megtanulja ki a gazdija, mi a különbség a fajtársai és az emberek között, ekkor érdemes bemutatni és közel engedni a gyerekekhez is, akik ilyen korukban már érdekesebb játszótársnak tekintik a cicát.

Beszélj hozzá, társalogj vele minél többet, ha bármi rosszat tesz is figyelj rá, hogy a hangod kellemes, nyugodt maradjon.

Ebben az életszakaszban kiemelten fontos a minél több játék, ezzel fejlesztve a mozgáskoordinációt és az agyát is. Ugyanakkor még mindig egy növekvő állatról van szó, így sok-sok pihenésre van szüksége – alvás közben soha ne zavard, ne ébreszd fel!

A 8. hét környékén kell felkeresned az állatorvost először, ekkor jöhetnek az első oltások, amik segítenek majd, hogy egészségesen fejlődhessen kedvenced.

Kölyök macska növénnyel játszik
Ilyenkor még minden új …

Megváltozik a táplálkozása is – egyre többet és egyre ritkábban képes enni (napi 3-4 étkezésre csökken az adag), ekkor már elhagyhatod a száraztáp nedvesítését is, képes egyedül is megbirkózni a keményebb falatokkal.

Sőt – habár imádja minden cica a konzerveket, azonban ahhoz, hogy eléggé megerősödhessenek a fogai szükség van arra, hogy használva legyenek, ezért ha konzervet adsz is majd neki, mindenképp legyen olyan étkezés, amikor kizárólag száraztáp jut, hogy kénytelen legyen rágni.

A kiscicák elválasztása

Ebben a korban a legélénkebb az állat, gyakorlatilag egy pillanatra nem áll le (na jó, olykor-olykor egy nagy szundit ő sem vet meg), ez azonban nagyjából négy hónapos korára alábbhagy, utána már érettebb, higgadtabb lesz. Roppant kíváncsi, fel akar deríteni mindent – adj elegendő terepet számára, hogy kiélhesse felfedező vágyát.

A kiscicák elválasztása azt jelenti, hogy az anyjuktól és testvéreiktől elkerülnek, és külön helyre kerülnek.

Általában az elválasztás akkor történik meg, amikor a kiscicák elég idősek ahhoz, hogy már szilárd élelmet fogyaszthassanak, és elkezdjék független életüket.

Figyel a kiscica

A macskakölyköket 2 hónapos koruk után el lehet választani az anyjuktól, ám szerencsésebb még néhány hetet várni, 3 hónapos kor után már semmilyen problémát nem okoz ha elválasztod az anyjától. 8-12 hetes koruk között már teljesen önállóak, aktívak, elkezdik felderíteni a lakást, vagy kertet.

A túl korai elválasztás negatív hatással lehet a macska fejlődésére és egészségére. Az ilyen állatok hajlamosabbak lehetnek az egészségügyi problémákra, a szociális képességeik pedig nem fejlődnek ki megfelelően.

Külsejük is jelentős változáson megy át, elkezdenek nyúlni, folyamatos mozgásban vannak. Vagy a testvéreikkel verekszenek, játszanak, vagy más módon feszegetik a korlátaikat. Ez a folyamatos mozgás segíti elő azt, hogy a hirtelen növő testet megfelelően tudják koordinálni, hogy a motoros készségek megfelelően fejlődjenek.

A kiscicák elválasztásáról minden információt megtalálsz ebben az átfogó cikkben!

Imádják a játékokat, rengeteg időt tudsz vele ebben az életszakaszban tölteni. A hagyományos kergetőzős játékok mellett érdemes olyanokat is a rendelkezésére bocsájtani, amivel kialakuló vadászösztöneit erősítheted – mindegy mi, csak lehessen pofozni, kergetni 🙂

Három hónapos korban kezd el kaparni, karmolni, tesztelgetni a bőrkanapé és a függönyök macskabíró képességét.

Cica élesíti a körmeit a kaparófán
Cica élesíti a körmeit a kaparófán

Annak érdekében, hogy ne kapj 2 percenként infarktust, célszerű több kaparófát is elhelyezni a lakás különböző pontjain. Ezek más-más magasságban legyenek, illetve lehetőség szerint mind különböző anyagból készüljön.

Képes a tanulásra is – elkezdhetsz a játszás közben különböző parancsokat is betanítani neki.

Habár a legtöbb cica nem fog soha olyan engedelmes lenni, mint egy jól trenírozott kutya, azonban a legalapvetőbb parancsokat megértik és ha ügyesen, türelmesen tanítasz, akkor hajlandóak is hallgatni rád.

A “tinikor”, amikor még nem felnőtt, de már többé-kevésbé önálló állat

Négy-hat hónapos korban már valamennyivel nyugodtabbak, ám a kíváncsiság ugyanúgy megvan bennük.

Ekkorra külalak tekintetében inkább hasonlít felnőtt macskára, mint egy kiscicára, ám már akár további 1 év is lehet mire teljesen eléri a kifejlett állapotot.

Az idáig ért hatások alapján kialakult nagyrészt teljes a személyisége, az ízlése, illetve kettőtök között is megszületett a kötelék.

Még mindig növekszik, ám ez jelentősen lassabb, mint a korábbi időszakban. Általában fél éves korukra ivarérettek lesznek, így ha tervben van az ivartalanítás, akkor ezt 4 hónapos korban el lehet kezdeni egyeztetni az állatorvossal.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük