vasárnap, április 28, 2024
Macskaegészség

Miért hideg a macska füle?


Biztosan nem egyszer tapasztaltad már cica gazdiként, hogy amikor szeretgetés közben a kis szőrmók fülei a kezeihez érnek, bizony határozottan hidegek. Ez alapvetően teljesen normális jelenség, azonban nem árt, ha tudsz egy-két fontos dolgot a macskád füleiről.

Ugyanis bár elképzelhető, hogy egyszerűen csak fázik vagy hideg helyen töltötte az idejét, bizonyos helyzetekben valamilyen problémát is előre jelezhet ezen érzékszervek hőmérséklete.

Egy cica fülei önmagukban is különlegesek, hiszen esetükben ezekben az érzékszervekben 32 különböző izom található, amelyeknek hála nem csak sokkal jobban hallanak az embereknél, de azt is tökéletesen be tudják mérni, hogy honnan érkezett a hang.

Ráadásul mivel a füleit akár 180 fokban is el tudja fordítani, a menekülő zsákmánynak nem sok esélye marad akkor, ha zajt csap. Ezen felül rengeteg érzelmet is ki tudnak fejezni a füleik segítségével, így pontosan láthatod, hogy mikor boldog, szomorú, fáradt vagy éppen melyik pillanatban készül vadászatra.

Mindezeken felül pedig még a hőmérsékletük is sok mindenről árulkodik.

Mikor számítanak normálisnak a hideg fülek?

Számos olyan eset létezik, amikor teljesen normális ha hideg a macska füle. Ilyen például az a helyzet, amikor az udvaron töltött idő után beérkezik a házba vagy hatalmasat alszik valahol és akár órákon át nem mozog.

Állhat a háttérben az is, ha például a légkondi vagy egy hűvösebb ablak közelében talált magának ideális fekvőhelyet. Bármelyik eset is álljon fenn, ilyenkor ha egy kicsit megsimogatod az átmasszírozod a testét, újra meleggé válnak a fülek.

Mikor jelezhet gondot a hideg fül?

A fentieken túl számos olyan eset is létezik, amikor bizony valami problémát jelent a hideg fül. Ilyen az, ha például túl keveset eszik vagy iszik a macska vagy éppen hányás, hasmenés miatt távozik a szervezetéből a felvett táplálék.

Ha ez hosszú ideig fennáll és valóban nincs étvágya vagy valamilyen betegség kínozza a kedvencedet, mindenképpen fordulj vele állatorvoshoz!

Szintén oka lehet a hideg füleknek a stressz, így ha például nemrég költöztetek, esetleg új családtag vagy háziállat érkezett hozzátok vagy más stresszforrás áll fenn, mindenképpen érdemes odafigyelni a kedvencedre.

Érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy bizonyos kutatások szerint ezeknek a kedvenceknek a jobb fülére ajánlott ilyenkor hangsúlyt fektetni, ennek a hőmérséklete ugyanis a stressz hatására felszabaduló bizonyos hormonoknak megfelelően változhat.

Mindezeken felül bár csak szélsőséges esetben, de előfordulhat fagyási sérülés vagy hipotermia is, amelyeknek szintén az egyik fő jellemzője a hideg fül. A fagyásnak jele lehet az is, ha elszíneződést látsz a fülein, a fokozatos kihűlés pedig akár remegéssel vagy görccsel is társulhat. Ha bármelyik eset is fennáll, mindenképpen vidd el a kedvencedet mielőbb állatorvoshoz.

Ha a hidegséghez más tünet is társul…

Szintén érdemes odafigyelni a kísérő tünetekre, ugyanis ezek is árulkodók lehetnek hideg fülek esetén. Ha például vörösek a hallószervek, az jelentheti fertőzés jelenlétét, míg a duzzadt, hideg fülek jelezhetnek akár valamilyen szervi rendellenességet is, amelyet javasolt mielőbb kivizsgáltatni.

Fennállhat ezen felül vérzés is. Ez utóbbi jellemzően nagyon ijesztő lehet, azonban nem kell megijedni, jó eséllyel ugyanis csupán egy nem megfelelően kezelt fülgyulladás okozza a jelenséget.

Nem kell bepánikolni!

A fentiek természetesen nem azt jelentik, hogy ha hideg a macskád füle, azonnal bajra kell gondolni. Ennek ellenére felelős cica gazdiként jó tisztában lenni mindezekkel. Ezen felül fontos, hogy minden esetben mielőbb fordulj vele szakemberhez ha csak egy kis gyanúd is van arra, hogy valami nem stimmel a kedvenceddel.

Inkább legyen egy felesleges utad, mint hogy később valóban gond legyen.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük