csütörtök, április 25, 2024
Érdekességek

A macskák látják a színeket?


Számos legenda és pletyka kering a köztudatban arról, hogy a macskák vajon látják-e a színeket, vagy hogy milyen színeket lát a macska. Hiszen az rendszerint nem kérdés, hogy a sötétben jól tájékozódnak és vadászat közben a figyelmük egy saséval is felveszi a versenyt, de mégis mi a helyzet a különböző árnyalatokkal? Ebben a bejegyzésben ennek jártunk most utána.

Vajon látja, hogy milyen színű az új játék, amit vettél neki? Érdekli, ha élénk színű ruhát veszel fel egy reggel? Számít neki, milyen árnyalatú a kuckója? Ilyen és ehhez hasonló számtalan kérdés merülhet fel a mindennapok során, ha egy pillanatra is belegondolunk a cicánk társaságában abba, hogy vajon ők látják-e a színeket.

Mi a különbség az ember és a macska látása között?

Érdekes, de alapvetően egyetlen nagy különbség van az emberi látás és a macska látása között, ami a színeket illeti. Ez a különbség a retinára vonatkozik, amely a szem hátsó részének szövete. Itt találhatók az úgynevezett fotoreceptorok.

Ezek azok a sejtek, amelyek reagálnak a fényre, majd a fénysugarakat elektromos jelekké alakítják. Ezeket az elektromos impulzusokat azután az idegsejtek dolgozzák fel, és ezek a jelek tájékoztatják az agyat arról, hogy milyen képeket néznek.

A szóban forgó sejteknek két típusa van. Az egyiknek főként az éjszakai és perifériás látásban vagy szerepe, míg a másiknak a színlátás terén. Nekünk, embereknek az utóbbiból van több, míg a négylábú kedvenceknek az előbbiből.

Vagyis éjjel jobban látnak, cserébe viszont a színek észlelése esetükben hírül sem annyira éles, mint nálunk. Azaz a macskák látása leginkább egy színvak ember látásához hasonlítható.

Hogy látnak a macskák színeket?

A kutatások és felmérések alapján a legbiztosabb az, hogy a vöröset és a rózsaszínt nem igazán tudják megkülönböztetni, mint ahogy a vöröset és a zöldet sem. Azonban a kék és a zöld árnyalatait sok esetben igen. Bár a lila színt sokszor kéknek érzékelik. Ezen felül egyik árnyalatot sem látják olyan intenzitással, mint mi emberek.

Bár mindehhez nagyon fontos hozzátenni, hogy alapvetően a mai napig nincs egyetértés a szakértők között a témával kapcsolatban. Van, aki szerint a macskák látása olyan színekre korlátozódik, mint a kék és a szürke, míg mások úgy vélik, a macska látása teljesen olyan, mint a kutyáké, vagyis képes érzékelni a sárgát, a kéket és a szürke különböző árnyalatait is.

Más téren kompenzálta őket a genetika

A fentebb említett „kisebb hiányosságok” más téren maximálisan kompenzálva lettek a genetika által, ugyanis számos más olyan előnnyel rendelkeznek a cicák látás terén, amivel az emberek nem.

Például a macskák szemei elhelyezkedésükből kifolyólag szélesebb perifériális látást tesz lehetővé. Ezenkívül ezeknek a kedvenceknek úgynevezett elliptikus pupillái vannak, amelyek maximálisan kitágulva lehetővé téve számukra, hogy a lehető legtöbb fényt rögzítsék. A retina alatt fényvisszaverő sejtekkel is rendelkeznek, ami javítja a macska látási képességét gyenge fényben is.

Ezért láthatod, hogy sötétben „világít” a cica szeme. Ezen felül és pontosabban érzékelik a mozgást is az emberhez képest.

A macskák szeme világít a sötétben

Miért alakulhatott így mindez?

Valójában mindennek gyakorlati okai vannak. Ugyanis a macskák olyan vizuális adottságokkal vannak felszerelve, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy túléljenek és boldoguljanak a vadonban, valamint javítsák a cica vadászképességét.

Miért világít a macska szeme a sötétben?

Számít mindez a gazdi-cica kapcsolat terén?

Minimálisan igen, ugyanis ha figyelembe veszed a cicád színlátását, akkor tudsz számára kedvező döntéseket hozni, amikor kedveskednél neki valamivel. Például ha játékot veszel neki, jobban fogja értékelni a sárga és kék játékokat, mint a pirosakat.

Bármi is legyen az igazság e téren, ami biztos, hogy számos különleges képességgel rendelkeznek ezek a négylábúak, így gyakorlatilag lehetetlen őket nem szívből szeretni.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük