Macskákra mérgező szobanövények – ezt kell tudnod!
Cica gazdiként nagyon fontos, hogy tisztában legyél a mérgező növények által jelentett fenyegetésekkel. Nagyon sok hétköznapi szobanövény lehet mérgező a macskák számára és akár csak kis mennyiségben való elfogyasztásuk is komoly egészségkárosodást okozhat macskád számára. Ebben a cikkben végigvesszük ezeket a mérgező szobanövényeket és azt, hogy miképp tartsd biztonságban cicádat!
A leggyakoribb macskákra mérgező növények
Aloe Vera – a növény egy ún. antrakinon vegyületet, ami hányást, hasmenést, depressziót, remegést, rohamokat válthat ki a macskákban.

Vitorlavirág – ezek a növények kálcium-oxalát kristályokat tartalmaznak, amelyek heves száj irritációt, nyáladzást, nehézkes nyelést és hányást okozhatnak. Komolyabb esetben a lenyelésük légzési nehézséget, vagy akár halált is okozhatnak!

Ricinus – kevesen tartják otthon, de jó tudni róla, hogy magas a ricin tartalma, ami egy erős méreg, ami heves hányást, hasmenést, hasi fájdalmat és rángásokat okoz. Lenyelése dehidratációhoz, izom gyengeséghez és rohamokhoz vezethet!

Cikászok (vagy szágópálmák) – egy cikazin nevű vegyületet tartalmazó növények, ami hányást, hasmenést, levertséget, rángásokat és rohamokat válthat ki. Elfogyasztásuk máj leállást okozhatnak, ami halálos kimenetelű lehet.

Nárcisz – egy jól ismert növény, ami likorint, egy mérgező alkaloidot tartalmaz, ami hányást, hasmenést, hasi fájdalmat és rángásokat okoz. Elfogyasztása szívritmuszavart okoz, súlyos esetben halálos is lehet.

Viszályvirág – a nárciszokhoz hasonlóan likorint tartalmaz, ugyanúgy hányás, hasmenés, hasi fájdalom, rángások és szívritmuszavar kísérheti elfogyasztásukat.

Harasztok – egy mérgező vegyületet, L-Aszparagint tartalmaznak, amelyek hányást, hasmenést és rossz közérzetet okoznak. Lenyelésük nekik is szívritmuszavart, vagy akár halált is okozhatnak.

Sugárarália (Schefflera arboricola) – ez a tetszetős növény is kálcium-oxalát kristályokat tartalmaz, ami heves száj irritációt, nyáladzást, nehézkes nyelést és hányást okozhatnak. Komolyabb esetben a lenyelésük légzési nehézséget, vagy akár halált is okozhatnak!

Krizantémok – ugyancsak a „szokásos” tüneteket produkálják, mint a hányás, hasmenés, nyáladzás, súlyosabb esetekben izomrángások és rohamok.
Ciklámen – hányás, hasmenés, nyáladzás, rohamok és szív problémák követhetik az elfogyasztását.
További említésre méltó növények röviden, amelyek nagyon sok dísz/veteményeskertben is megtalálhatóak:
- Liliom
- Tulipán
- Azálea
- Leander
- Rebarbara
- Paradicsom
A fenti egy közel sem teljes lista, épp ezért fontos, hogy ismerd meg nagyon pontosan, hogy milyen növények vesznek körül, ne engedd, hogy elcsábítson egy szép növény, járj utána, hogy mi a pontos elnevezése és mennyire veszélyes cicádra. Sajnos 100%-ban pontos listát lehetetlen készíteni, hisz megszámlálhatatlanul sok dísznövény van, amelyet a világ minden pontjáról hoznak ide.
A Wikipedián van egy nagyon jó összefoglaló, illetve a Nemzeti Népegészségügyi Központ is készített egy hasonlót, ugyanakkor fontos kiemelni, hogy ezek az emberekre veszélyes növényeket listázzák – ami az emberre halálos, az lehet, hogy a macskára ártalmat (és fordítva), illetve nem mindegy, hogy egy 70 kilogrammos ember, vagy egy 3 kilós cica visz be a szervezetébe egységnyi anyagot.
Szintén fontos tudni, hogy eznek a növényeknek nem minden része mérgező, van amelyiknek a virága mérgező, míg a levelei ártalmatlanok, vagy fordítva, így erre is fordíts kiemelten figyelmet, hogy pontosan tudd mi okozhat galibát.
Honnan tudom, hogy mérgező-e a növény?
A legjobb módszer erre, ha feltérképezed a lakás összes növényét – készíts róluk fotókat, használd a Google Lens szolgáltatást, ami egy kép alapján is nagy valószínűséggel képes beazonosítani a növényt. Járj utána, hogy az egyes fajták tartalmaznak-e olyan vegyületet, ami káros lehet a macska számára.
Derítsd ki ilyen módon a pontos latin nevet és kérdezz rá akár az állatorvosodnál, illetve végezz egy kis online kutatást a növénnyel kapcsolatban.
A jobb félni, mint megijedni elv alapján ha új növény jön a házba, akkor érdemes mérgezőként kezelni addig, míg be nem bizonyosodik, hogy ártalmatlan.
Mérgezett macska tünetei
A feljebb felsorolt tünetek változatos formában jelenhetnek meg 1-1 mérgezést követően, így összefoglalnánk, hogy mely esetekben kezdj gyanakodni.
- hányás
- hasmenés
- étvágytalanság
- nyáladzás
- hasi fájdalom
- gyengeség
- remegés
- rohamok
- szomjúság
- gyakori vizelés
- szívritmuszavarok
- koordinációs nehézségek
- rossz közérzet, depresszió
A tünetek megjelenési ideje, erősségük nagyban függ attól, hogy milyen és mennyi mérgező növényt fogyasztottak. Néha rövid időn belül megjelennek, néha akár napokkal később jöhetnek elő. Ha a fentiek valamelyik jelentkezik, vagy azt gyanítod, hogy valami ilyesmit ehetett a macska, akkor érdemes felkeresned mielőbb az állatorvost!
Minél hamarabb kezdi meg a kezelést, annál jobb lehet a várható kimenetel!
Miért eszi meg a növényt a macska, ha az mérgező?
A macskák számtalan ok miatt ehetnek növényeket – kíváncsiság, unalom, éhség, vagy csak rágcsálhatnékjuk van. Ezen felül sok macska ösztönösen szokott füvet, vagy más növényt enni, hogy segítse velük az emésztését, vagy egyszerűen az illata vonzza őket. A legtöbb esetben egyszerűen nem tudja a macska, hogy mérgező növényről van szó, sőt, a növény jellege még akár vonzó is lehet számára.
Összefoglalva a mérgező növények macskákra témakörben
Mérd fel alaposan, hogy milyen növények vannak a lakásban, illetve a ház körül, bizonyosodj meg róla, hogy ezek egyike sem okoz problémát a macska számára – amennyiben igen, akkor mennie kell a növénynek!
Ha új növény érkezik, ajándékba kapsz valamit akkor annak is alaposan járj utána.
Ha a fenti tüneteket tapasztalod a macskán, akkor vizsgáld meg a növényeket, hogy nincs-e rajtuk esetleg rágás nyom.
Haladéktalanul keresd fel az állatorvost, ha látszik, hogy melyik növényből evett a macska akkor vidd el és mutasd meg azt is orvosnak, hogy be tudja azonosítani a mérgező vegyületet.