csütörtök, április 25, 2024
Macskaegészség

Macskanátha felismerése és kezelése


Az rendszerint nem hat meglepetésként, amikor egy ember küzd a megfázás kellemetlen tüneteivel, különösen a téli időszakban. Azonban sokan nem is tudják, hogy akár egy cica esetében is okozhat gondokat az ilyen jellegű megbetegedés.

Általában ártalmatlan és néhány nap lábadozás után maradéktalanul el is múlik, ám mivel adott esetben lehetnek akár súlyosabb következményei is, mindenképpen fontos odafigyelni a tünetekre.

Ebben a bejegyzésben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttük ezzel kapcsolatban.

Mégis hogy lesz náthás egy macska?

Rendszerint ez az egyik első kérdés, amely az emberek fejében megfogalmazódik ezzel kapcsolatban. Nos, a helyzet az, hogy macskanáthát bakteriális és vírusfertőzés egyaránt okozhatja.

Emberekre egyik típusa sem veszélyes, a cicák viszont akár elkaphatják egymástól. Ha rendszeresen oltott, megfelelő immunrendszerrel rendelkező macska gazdija vagy, jó eséllyel nincs okod az aggodalomra, ugyanis egy kis pihenés és odafigyelés mellett hamar enyhülnek majd a tünetek.

Viszont ha valami miatt nem elég erős a cica természetes védekezőképessége, akkor könnyen komplikációk léphetnek fel a betegség nyomán, amely különösen súlyos esetben akár az életükbe is kerülhet. Éppen ezért fontos, hogy soha ne vedd félvállról a macskanáthát.

A macskanátha tünetei

Ha cicád megfázott, azt nagyjából ugyanabból tudhatod, ahogy egy embernél is látszik. Tipikus tünet lehet az orrfolyás és a tüsszögés, a köhögés, a rekedtes nyávogás, a rossz étvágy, a gyulladt szemek, a láz vagy akár az orr váladékozása is.

Macska megfázás kezelése házilag

A macska megfázásának kezelése otthoni módszerekkel is lehetséges, ám fontos figyelembe venni, hogy a súlyosabb tünetek esetén érdemes az állatorvos segítségét kérni. Otthoni kezelés során a következő lépéseket tehetjük:

1. Pihentetés: Biztosítsunk nyugodt és csendes környezetet a macskának, hogy pihenjen és helyreálljon.

2. Hidratálás: Fontos, hogy a macska elegendő folyadékot fogyasszon. Ha a macska nem iszik elégséges mennyiségű vizet, akkor érdemes megpróbálni kis mennyiségű folyadékot beadni neki fecskendővel vagy speciális itatóval.

3. Meleg hely: Biztosítsunk meleg, száraz helyet a macskának, például egy puha takaróval bélelt kuckót vagy melegített párna segítségével.

4. Párásítás: A párásított levegő segíthet enyhíteni a légúti tüneteket. Használjunk párásítót vagy helyezzünk nedves törölközőt a szobába, ahol a macska tartózkodik.

5. Tisztítás: Tisztítsuk meg a macska orrát és szemét egy puha, nedves ruhával vagy vattával. Vigyázat, ne használjunk emberi orrspray-t vagy gyógyszereket a macska számára, mivel ezek károsak lehetnek rájuk.

6. Táplálkozás: Biztosítsunk tápláló, könnyen emészthető ételeket a macskának. Szükség esetén kínáljunk neki nedves vagy folyékony táplálékot, ami segíthet az étvágy visszanyerésében.

Ha a macska tünetei nem enyhülnek, vagy ha súlyosabb tünetek jelentkeznek, mint például nehéz légzés vagy magas láz, azonnal forduljunk állatorvoshoz. Az állatorvos segíteni fog a megfelelő diagnózis felállításában és kezelési terv kialakításában.

Miért és mikor fontos szakemberhez fordulni?

A legtöbb esetben egy macska számára a megfázás tényleg veszélytelen és nagyon hamar el is múlik. Ám súlyosabb esetben nem megfelelő kezelés esetén bizonyos vírusos fertőzések komoly egészségügyi problémákhoz is vezethetnek, így ha egy kicsit is bizonytalan vagy, mindenképpen fordulj vele orvoshoz!

Nagyon lényeges, hogy minden esetben az orvos utasítása szerint kezd el a cica kezelését, semmiképpen ne vedd félvállról a szakember javaslatait!

Mi az, amit semmiképpen ne tegyél ha beteg a cicád?

Nagyon lényeges információ a téma kapcsán, hogy az embereknek készült megfázás elleni szereket soha nem szabad cicáknak adni még átmeneti megoldásként sem!

Miként segíthetjük a gyógyulást?

Általában bőven elég a gyógyuláshoz, ha meleg fekhelyet biztosítasz a kedvenced számára és gondoskodsz a megfelelő folyadékbevitelről is. Amennyiben nem nagyon van étvágya, néhány különösen finom falattal is kedveskedhetsz a kis betegnek. A beteg macska ápolása nem bonyolult dolog, gondoskodj arról, hogy kényelmes helye legyen, legyen előtte étel, ital és hagyd pihenni.

Viszont ha kezelésre van szüksége, akkor minden esetben az alap problémát és a fennálló tünetek enyhítésére is érdemes figyelmet fordítani. Ennek viszont már orvosi felügyelet mellett kell zajlania, speciális gyógyszeres készítmények segítségével.

Kellhet a segítség a tisztálkodáshoz!

Ha szeretnéd, hogy a cicád komfortosan érezze magát betegen is, érdemes gondolnod a tipikus igényeire is. Mivel a macskák nagyon tiszta állatok és a bundájukat rendszeresen karban tartják, mindenképpen érdemes segítened neki ebben, míg lábadozik. Ehhez langyos törölközővel is megtörölgetheted az orrát vagy a szemét megtörölgetni, átkefélheted a szőrét. Ám ha ellenkezik és látványosan nincs ehhez kedve, akkor semmiképpen ne erőltesd rá, hagyd pihenni! Viszont ha látványosan jól esik neki, bátran kényeztetheted egy kicsit.

Megelőzhető a megfázás?

A kezelés mellett fontos beszélni arról, mit tehetsz a macskanátha ellen, hiszen nem kérdés, hogy minden gazdi egészséges cicára vágyik. Nagy segítség lehet e téren az etetőhely és az alomtálca rendszeres tisztítása, valamint nyirkos, hideg idő esetén a korlátozott kijárás. A beteg macskákkal való érintkezést pedig mindenképpen ajánlott kerülni, ha van rá lehetőség.

A macskanátha gyógyulási ideje

A macskanátha gyógyulási ideje általában a betegség súlyosságától és az alkalmazott kezeléstől függ. Általánosságban elmondható, hogy a könnyebb tünetekkel járó macskanátha esetén a macska általában néhány nap alatt felépülhet. Azonban súlyosabb esetekben, például súlyosabb légzőszervi tünetek vagy szövődmények esetén a gyógyulási idő hosszabb lehet, akár egy-két hét is lehet.

Fontos az is, hogy a megfelelő kezelés és ápolás is nagyban befolyásolja a gyógyulási időt. A megfelelő pihenés, hidratálás és táplálkozás biztosítása, valamint az állatorvos által előírt gyógyszerek szedése mind hozzájárulhat a gyorsabb gyógyuláshoz.

A macska megfázásra gyógyszert írhat fel az állatorvos, ha a tünetek alapján nem tűnik gyors lefolyásúnak a betegség. Ez lehet antibiotikum tartalmú szemcsepp, vagy injekció, esetleg szájon át adható készítmény is.

Mindig fontos figyelemmel kísérni a macska állapotát, és ha a tünetek hosszabb ideig tartanak vagy súlyosbodnak, érdemes állatorvoshoz fordulni további kezelés vagy tanácsadás céljából.

A fentieket áttekintve és betartva biztos lehetsz abban, hogy képes leszel majd időben felismerni a tüneteket és megfelelően kezelni a macska megfázást is. Így hamar újra egy egészséges, négylábú rosszcsont vár majd haza téged.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük