csütörtök, április 18, 2024
Macskaegészség

Macska fülatka és amit tudnod kell róla


Nem kérdés, hogy a kedvencének mindenki a legjobbat akarja, különösen, ha valamilyen megbetegedésről van szó és a cél a mielőbbi és maradéktalan gyógyulás. Éppen ezért fontos tisztában lenni azzal, mi is az a fülatka, milyen tünetekkel jár, és mit okozhat a cickák esetében.

Ebben a bejegyzésben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk ezzel kapcsolatban.

Mi az a fülatka?

A fülatka egy igen kisméretű, szabad szemmel rendszerint nem látható, mindössze 1-2 milliméteres, rákszerű élősködő, mely a cicák esetében a külső fület és a hallójáratot támadja meg. Emellett egyéb háziállatoknál is megjelenhet, például kutyák, hörcsögök, nyuszik és a vadászgörények esetében is előfordulhat.

Otodectes cynotis, vagyis macska fülatka a mikroszkóp alatt
Otodectes cynotis, vagyis macska fülatka a mikroszkóp alatt

Fontos tudni, hogy igen sokféle típusa van az atkának, amelyek közül a leggyakoribb az úgynevezett Otodectes cynotis, amely a macskák 90%-nál fordul elő fülfertőzés esetén.

Otodectes cynotis fertőzés a macska fülében
Otodectes cynotis fertőzés a macska fülében

Nagyon lényeges információ, hogy bár az elnevezés megtévesztő, a fülatka nem kizárólag a fülben található, ez ugyanis bárhová képes eljutni a macska testén. Ráadásul nagyon erősen fertőző, vagyis ha több házi kedvenc van otthon, ők is veszélybe kerülhetnek.

Ennek a parazitának az életciklusa, azaz petéből kifejlett egyeddé érése körülbelül 21 nap, csaknem két hónapig élnek, ami alatt folyamatosan szaporodnak. A fülatka teljes életciklusa a gazdaállaton zajlik, a hallójáratban levő szövettörmelékkel és váladékkal táplálkoznak.

Milyen tünetei vannak a macska fülatkának?

Számos olyan tipikus tünete van ennek a fertőzésnek, amire érdemes odafigyelni. Az, hogy melyik jelenség milyen mértékben jelenik meg, változó. Ide sorolandó ha a macska erőteljesen dörgöli az arcát, a fülek intenzív vakarása, ami azért van, mert a fülatkák főként a fül környékén, a fej mögött, valamint a nyak és a mellkas között helyezkednek el. A fülatkák irritálják a bőrt és viszketést okozhatnak, ezért a macskák megpróbálnak megszabadulni tőlük.

A fülatkák másik jele a fekete színű, szemcsés anyag, amely a fülből szivárog. Ez a fekete anyag a fülatkák széklete, az ilyen szennyeződések gyakran vannak jelen a fül körül is, és a macska szőrében.

Tipikus jel az is, ha az állat erősen rázza a fejét, hátracsapja a füleit és a hallójáratokból kellemetlen szag árad. Meg kell említeni a tünetek kapcsán a szédülést és az egyensúlyvesztést is, valamint jel lehet az is, ha a macska egyik oldalára dőlve mozog.

Amennyiben fülatkára gyanakszol a macskádon, a legjobb, amit tehetsz, az, hogy alaposan megvizsgálod a füleit. Az árnyékban, erős fény mellett, vagy egy nagyító segítségével is láthatóvá válnak a fülatkák, amelyek általában fehérek, és mozognak. Ha bizonytalan vagy a macskád állapotával kapcsolatban, mindenképpen keresd fel az állatorvosodat, aki elvégezheti a szükséges vizsgálatokat és kezeléseket.

Mi történik, ha nem kezeljük megfelelően és időben?

A kezeletlen atkásodás hosszú távon komoly gyulladást, súlyos esetben pedig teljes hallásvesztést is okozhat. Nem beszélve arról, hogy nagyon kellemetlen és sokszor fájdalmas is a cica számára az élősködők jelenléte.

További szövődmény lehet, hogy az állandó vakarózás miatt a fülkagyló belsejében megrepedhet egy ér, ami miatt a cica füle párnaszerűen megvastagodik. Ez a probléma pedig jellemzően csak műtét segítségével orvosolható.

Ha nem kezeljük a macska fülatkáját, akkor az súlyos egészségügyi problémákat okozhat az állat számára. A fülatkák állandó irritációt és viszketést okoznak a macska fülében, ami miatt az állat folyamatosan vakarózik és dörzsöli a fülét, ami sérüléseket és gyulladásokat okozhat.

Ha az állatot hosszú ideig nem kezelik, akkor a fülatkák elterjedhetnek a macska testén és a környezetében is. Ez pedig további egészségügyi problémákat okozhat, mint például a bőrkiütések, a szőrhullás és a fertőzések.

Emellett a fülatkák vérszívó paraziták, így ha nagy számban élnek az állat bőrén, akkor vérszegénységet és más, az immunrendszert gyengítő betegségeket is okozhatnak.

Ha nem kezeljük a macska fülatkáját, akkor az állat állapota egyre súlyosabbá válhat, és végül akár kedvenced életét is veszélyeztetheti. Ezért fontos, hogy az állatorvosi kezelést azonnal megkezdjük, ha a fülatka jelen van az állaton.

Mielőbb állatorvoshoz kell vinni a cicát a tünetek megjelenésekor – Kép forrása: BundabergNow

Hogyan terjed a macska fülatka?

A fülatkák általában közvetlenül érintkezés útján terjednek. Ez azt jelenti, hogy a macska általában közeli kapcsolatban kell legyen egy fertőzött macskával vagy más állattal, hogy megfertőződjön.

Azonban a fülatkák nem csak közvetlen érintkezéssel terjednek, hanem az állatok által hagyott környezeti elemeken keresztül is. Például, ha egy fertőzött macska a kanapéra ugrál és ott pihen, akkor a fülatkák kibújnak az állat bőréből és a kanapéra kerülhetnek. Egy másik macska, amely azután a kanapéra ugrál, könnyen megfertőződhet.

Emellett macska fülatka emberre veszélyes lehet, átterjedhet rá, bár ez rendkívül ritka. A fülatkák nem élnek jól az emberi bőrön, de ha hosszabb ideig vannak az emberi testen, akkor viszketést és bőrirritációt okozhatnak. Ezért fontos, hogy az emberek is megfelelő higiéniai intézkedéseket tartsanak be, ha kapcsolatba kerülnek fertőzött állatokkal.

A fülatka terjedése elleni védekezés érdekében fontos, hogy a macskákat rendszeresen ellenőrizzük fülatkákra, és szükség esetén kezeljük őket. Ha több macskánk van, akkor fontos, hogy ne engedjük, hogy a fertőzött és a nem fertőzött állatok között közvetlen érintkezés legyen. Emellett fontos, hogy tisztán tartsuk az állatok környezetét, és rendszeresen mossuk az ágyneműket, takarókat, hogy minimalizáljuk a fülatkák továbbterjedésének kockázatát.

A macskák érintéssel tudják átadni egymásnak a fülatkát

A macska fülatka kezelése

Amennyiben úgy gondolod, ha a te cicád esetében is okozhat ez gondot, mindenképpen fordulj vele állatorvoshoz, hogy a diagnózisa által a lehető legjobb kezelést kaphassa a kedvenced. Az állatorvos által felírt kezelési terv általában tartalmazza a fülatka eltávolítását, valamint a gyulladások és az irritáció enyhítését.

A macska fülatka elleni szerek széles skálája áll rendelkezésedre!

Fontos, hogy elsőként a fület kell kezelni, a szakember jellemzően azt fogja kérni, hogy minden nap tisztítsd meg a cicád füleit és csepegtess bele a felírt gyógyszerből – van speciális macska fülcsepp atka ellen, azonban az állatorvos által felírt szert használd, ne hasraütés-szerűen kezdd el cicádat kezelni.

Mivel az atkák elsősorban a fül külső részein találhatók, célszerű az egész testet is kezelni, ami jellemzően speciális samponnal történik.

Macska fürdetéshez tippeket ITT találsz

Az első lépés a fülatka eltávolítása. Az állatorvos általában két módszert alkalmaz erre: manuálisan vagy gyógyszeres kezeléssel. A manuális eltávolítás során az állatorvos speciális fülkeféket használ a fülatka eltávolítására. A gyógyszeres kezelés során az állatorvos fülcseppet vagy kenőcsöt írhat fel, amelyet a macska fülébe kell cseppenteni.

Az állatorvos által felírt gyógyszeres kezelés rendszeres alkalmazása nagyon fontos a gyógyulás szempontjából. A fülcseppek vagy kenőcsök rendszeres használata segít csökkenteni a gyulladást, az irritációt és az egyéb tüneteket, mint például a viszketést.

Ha a fülatka súlyos fertőzést okozott, akkor az állatorvos antibiotikumot is felírhat, amely segít az esetleges baktériumok elleni harcban. Az antibiotikumos kezelést általában az orvos által megadott utasítások szerint kell elvégezni, és általában több hétre van szükség a teljes gyógyuláshoz.

A fülatka kezelése után is fontos, hogy az állatot rendszeresen ellenőrizzük és gondoskodjunk a megfelelő higiéniai körülményekről. A rendszeres fültisztítás és a környezet fertőtlenítése is segíthet megelőzni a fülatka újbóli megjelenését.

Mennyi ideig tart a kezelés?

A fülatka kezelésének hossza és az idő, amire a macska megszabadul a fülatkától, általában az állat állapotától és a fertőzés súlyosságától függ.

A kezelés általában 1-4 héten belül eredményt hoz, de előfordulhat, hogy további kezelésre van szükség a teljes gyógyuláshoz.

Az állatorvos által felírt gyógyszeres kezelés rendszeres alkalmazása nagyon fontos a gyógyulás szempontjából. A fülcseppek vagy kenőcsök rendszeres használata segít csökkenteni a gyulladást, az irritációt és az egyéb tüneteket, mint például a viszketést. Az antibiotikumos kezelés általában több hétre van szükség, és az orvos által megadott utasítások szerint kell elvégezni.

Macska fülatka kezelése házilag

A macska fülatkájának kezelése házilag nem javasolt, mivel az állatorvosi kezelések hatékonyságához és biztonságához képest kevésbé hatékonyak és veszélyesek lehetnek az állat számára.

Számos házi praktika létezik, amelyek azt ígérik, hogy hatékonyak a fülatka kezelésében, például olívaolaj, fokhagyma vagy ecet használata a fülekben. Azonban ezeknek a módszereknek az eredményessége nem bizonyított és akár súlyosabb tüneteket is okozhatnak, például a fülfolyás fokozódását vagy a fülgyulladás súlyosbodását.

Az állatorvosi kezelés általában biztonságosabb és hatékonyabb, mivel a kezelési terv a fülatka okára és az állat állapotára van szabva. Az állatorvos által felírt fültisztító cseppek vagy kenőcsök, valamint az antibiotikumok segítenek a gyulladás és a tünetek enyhítésében, és csökkentik a fülatka terjedésének kockázatát. Az állatorvosi kezelés hatékonyabb, és a macska gyorsabban gyógyul!

Fontos a megelőzés!

A téma kapcsán nem mehetünk el szó nélkül a megelőzés mellett sem, amelyre cica gazdiként érdemes figyelmet fordítani. Lényeges, hogy ellenőrizzük gyakran háziállatunk fülét, hogy még a kezdeti stádiumban észrevehessük a tipikus tüneteket.

Ezen felül vannak kifejezetten olyan termékek, amelyek az atkásodás megelőzését szolgálják. Ezzel kapcsolatban minden esetben érdemes szakember segítségét kérni.

Fontos tehát, hogy ha tüneteket észlelünk, ne essünk kétségbe, de mielőbb fordulunk megfelelő szakemberhez és kezdjük meg az állat kezelését! Így hamar megszabadulhatunk az élősködőtől és elfelejthetjük a kellemetlenségeket, valamint az esetleges szövődményeket is.

Milyen gyakran kell ellenőrizni a macskákat fülatka után kutatva?

A macskák füleit rendszeresen ellenőrizni kell a fülatka jelenlétére, különösen akkor, ha az állatok gyakran kint vannak, vagy rendszeresen találkoznak más állatokkal, akik fülatkásak lehetnek. Az ellenőrzést hetente egyszer javasolt elvégezni, és a macskák füleit tisztán és szárazon kell tartani.

Az ellenőrzés során figyeljünk a fülekből érkező bűzös szaga, a fülzsír mennyiségére és színére, valamint arra, hogy a macska a fülét dörzsöli vagy vakarja. Ha bármilyen tünetet tapasztalunk, mint például a fülgyulladásra utaló pirosság, duzzanat, fájdalom vagy viszketés, azonnal forduljunk állatorvoshoz.


One thought on “Macska fülatka és amit tudnod kell róla

  • Nekünk a TraumaPet Oto fülcsepp segített 🙂

    Reply

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük