Copy Cat, a világ első klónozott cicája 18 évet élt
Ki emlékszik már rá, hogy közel 2 évtizeddel ezelőtt megjelent egy tudománytörténeti kis hír az Origo hasábjain…pedig 2002 volt az év, amikor Copy Cat, vagy röviden CC (copy cat = másolat macska) meglátta a napvilágot egy texasi laboratóriumban.
Hatalmas áttörést jelentett akkoriban, hisz korábban számtalan alkalommal próbálkoztak ennek a fajnak a klónozásával, azonban rendre kudarcot vallottak – egészen CC-ig!
A kis szőrgombóc genetikai állománya 100%-ban megegyezett az édesanyjáéval, ám meglepő módon a bundájuk mintázata mégis eltérő volt. Ezzel egy korábban csak elméleti vita végére tett pontot Copy Cat.
Morálisan is nagy dilemmát jelentett (és jelent a mai napig) a klónozás – vajon a másolat az tényleg az eredeti „szülő” tökéletes mása lesz? CC példája mutatja, hogy nem, hisz hiába a teljesen egyező genetikai állomány, mégis, a cica és anyukája annyira hasonlítanak csupán, mintha „valódi” rokonok lennének.
Ez a különbözőség azzal magyarázható, hogy a cicák szőrszínének kialakulása a genetikai háttér mellett a véletlen hatásoknak is köszönhető.
Azonban ez a cikk most szomorú apropóból íródott – 18 hosszú és boldog év után az örök vadászmezőkön kergeti már Copy Cat az egereket.

Születése és egész élete is a tudomány csodája volt – macska léptékben nagyon hosszú, egészséges életet élt és ugyancsak egészséges utódoknak adott életet. Öt éves korában három kiscicája lett, akik bebizonyították, hogy klónozott állatok is képesek teljes értékű életet élni.
A cica halálát tehát végelgyengülés okozta, ami ilyen szép kor megélése után sajnos természetes.