szombat, április 20, 2024
Macskatartás

Mire érdemes figyelni a kinti cicák esetén télen?


Amikor beköszönt a tél, nehéz elképzelni, hogy a puha, szőrös, törékeny kis barátunk kinn legyen a zord, hideg időben.

Ám ha megfelelően gondoskodunk róluk e hónapok alatt, akkor probléma nélkül, a legnagyobb kényelemben tölthetik el ezt az időszakot. Lássuk, mi mindent tehetsz a cicádért!

Ha egy macskát lakásban tartasz, akkor nincs szükség különösebb gondozásra a téli hónapokban, amikor hideg van. A fűtött lakásban a macska kényelmesen érzi magát, és nincs szüksége extra takaróra vagy melegítőre. Ha nap közben, míg nem vagy otthon, leviszed a fűtést, akkor érdemes gondoskodni a macska melegének biztosításáról, például meleg takaróval vagy melegítő párnával.

Képesek fázni a macskák?

Nos, ez szinte minden gazdiban felmerül, akinek kinti cicája van. A helyzet az, hogy az a macska, aki az év minden napját odakinn tölti, tökéletesen alkalmazkodik az időjárás változó körülményeihez és már az ősz folyamán elkezd felkészülni a télre. A macskák kifejezetten hidegtűrő állatok, ősszel lecserélik a bundájukat vastagabb, melegebb szőrzetre.

Hány fokban fázik a macska?

A kinti macskák általában hűvösebb időjárásban is kényelmesen érzik magukat, mivel hozzászoktak az alacsonyabb hőmérsékletekhez. Általában a macskák komfortzónája hőmérséklettől függ, és egyesek könnyedén elviselik akár a nulla fokot is. Fontos azonban megjegyezni, hogy a macskáknak mindig legyen hozzáférésük olyan helyekhez, ahol megvédhetik magukat a hidegtől és nedvességtől, például kutyaház, meleg takaró vagy száraz hely. Ha az időjárás extrém hideg vagy nedves, akkor a macskáknak benti meleg helyre kellene befogadni őket.

Általánosságban elmondható, hogy ha a hőmérséklet 10 Celsius fok alá csökken, akkor a macska kezdheti érezni a hideget, és fokozott figyelmet és védelmet igényelhet.

Természetesen mint minden állat, a macskák hőérzetének küszöbértéke különböző lehet, és az egyéni tényezők mellett a macska korától, egészségi állapotától és fajtájától is függ. Általában a macskák hőérzetét befolyásoló tényezők közé tartozik a bunda vastagsága, a testzsír szintje és az általános egészségi állapot.

Ha esetleg mégis fázna, azt láthatod bizonyos jelekből. Ezt jelezheti, ha a mancsait teljesen elrejti maga alatt, borzolja a szőrét vagy nem nyitja ki teljesen a szemét.

Ennek elkerülése érdekében érdemes egy meleg, száraz búvóhelyet, ahol mindig pihenhet egy nagyot. Amennyiben huzamosabb ideig fagypont közeli hőmérsékletben van védett zug nélkül, akkor fokozatosan elkezd kihűlni a macska teste, így ezt mindenképp el kell kerülni. Már egy minimális, kicsi, szélvédett odú is elégséges neki, ha a lyukat be tudja „fűteni” a testhőmérsékletével.

A téma kapcsán fontos kérdés az is, hogy mi a helyzet akkor, ha nagyobb mennyiségű hó esik. Nos, ez csak abban az esetben jelenthet problémát, ha a nedvesség eléri az aljszőrzetet. Ezt is ki lehet kerülni a már említett puha melegedő hellyel.

Hagyd egy kicsit kuckózni!

Nem kell aggódnod, ha a cicád többet alszik ilyenkor a megszokottnál, hiszen ilyenkor akár napi húsz órát is képesek durmolással tölteni.

Mivel ezáltal rengeteg energiát megspórolnak, jóval könnyebben alkalmazkodnak a hideghez, ezzel is védve a szervezetüket. Fontos, hogy amikor ébren van, foglalkozzunk és játsszunk vele, mert ezáltal előzhető a téli melankólia, a cica pedig visszanyerheti az életkedvét.

Több eledel, megfelelő mennyiségű folyadék

Elképzelhető, hogy ebben az időszakban a cica több eledelt igényel, ilyenkor nyugodtan adhatsz neki többet, hiszen sok energiára lesz szüksége, mivel a testük hőt termel, hogy melegen tartsa magát. Természetesen túlzásba vinni nem szabad, hiszen nagyon könnyen felszedhet plusz kilókat, ami viszont az egészsége rovására mehet. Éppen ezért többször kis mennyiséget, tartalmas eledelt ajánlott neki adni. Csak annyit adj, amennyit meg is tud enni, nehogy odafagyjon az étel.

Amennyiben házi koszton él, vagy konzervet eszik, akkor ezt melegítsd meg egy kicsit és úgy add neki oda.

A megfelelő folyadékfogyasztás természetesen nagyon lényeges ebben az időszakban is, azt pedig rendszeresen ellenőrizni kell, hogy nem fagyott-e be a vize.

A macska helyes szőrápolása télen

A táplálás és itatás mellett a helyes szőr- és mancsápolás is nagyon lényeges, hiszen ebben az időszakban extra dús szőrzetet növeszt a cica, amelyet érdemes rendben tartani. A mancsokkal kapcsolatban azt kell elkerülni, hogy berepedezzen, ugyanis a hideg, a hó és esetleg az útszóró só miatt ez könnyen előfordulhat. Speciális mancsápoló krémek rendszeres használatával ezt könnyedén el is lehet érni.

Bár ebben az időszakban jellemzően kevesebbet találkozunk a kedvencünkkel, érdemes odafigyelni ekkor is az egészségére. Ha bármilyen rendellenességet tapasztalunk vagy testi tüneteket produkál, akkor mindenképpen mielőbb orvoshoz kell vele fordulni.

Ne feledkezz meg a mancsáról sem!

Ellenőrizd a mancsokat, a hideg időjárás és a só eltávolíthatja a bőr természetes olajait, és kiszáríthatja a mancsokat, így fontos ellenőrizni őket rendszeresen, és ha szükséges, hidratálni őket. Mosd őket – ha a macska jár a sózott járdán, fontos, hogy a mancsait tisztán tartsd. Tisztítsd meg meleg vízzel, majd töröld alaposan szárazra.

Használj speciális mancsápoló termékeket, a mancsápoló krémek vagy balzsamok segíthetnek a mancsok hidratálásában, megóvásában és a kiszáradás megelőzésében. Az ilyen termékeket általában speciálisan macskák számára készítik, és általában nem toxikusak, ha véletlenül nyalogatja őket a macska.

Amennyiben mindezeket képesek vagyunk biztosítani a cica számára, probléma nélkül fogja átvészelni a telet a szabadban is, hiszen a világ legtermészetesebb dolga lesz ez számára.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük