vasárnap, április 28, 2024
Macska viselkedése

Miért játszik a macska az egérrel?


Biztos te is láttad már, ahogy szerencsétlen egeret hosszú-hosszú perceken keresztül „szadizza” a macska. Miért csinálja ezt? Ha éhes miért nem eszi meg, vagy egyáltalán miért nem öli meg azonnal, ahogy azt sok nagymacskánál látjuk, hogy miután elkapja az áldozatát egy gyors harapás a nyakra valahova és az kileheli a lelkét.

Ezzel szemben a macskákra annyira jellemző ez a viselkedés, hogy közmondás is szól róluk.

A Játszik vele mint macska az egérrel jelentése elég egyértelmű, azt festi le, amikor a macska újra és újra elengedi, majd ismét elkapja az egeret. Hagy egy kis menekülési lehetőséget számára, szegény pára azt hiszi, hogy megúszhatja, de aztán újra elkapja őt.

Járjunk utána egy kicsit ennek, hogy vajon mi lehet a háttérben.

Miért hoz ajándékot a macska?

Miért vadászik a macska?

Talán butaságnak tűnhet a kérdés, valójában nem az. A legtöbb ház körül tartott cica nem éhezik, sőt, többségük ugyancsak jó húsban van, kölyök koruktól soha egy pillanatig se kellett nélkülözniük, egy kis nyávogás és már kapják is a finom falatokat – és mégis, életveszélyt jelentenek mindenre ami él és mozog a kertben.

A tudomány több magyarázatot is ad arra, hogy miért nem öli meg a macska azonnal a prédáját:

  1. Ösztönös viselkedés: Evolúciós szempontból csak pár szempillantásnyi idő telt el, mióta háziasítottuk a cicákat, illetve az a szeretet, ahogy ma viszonyulunk hozzájuk abszolút nem volt elterjedt akár csak 50-100 évvel ezelőtt sem. Sőt, valójában ma is csak kevés olyan macska van, amelyiknek tényleg csak nyávognia kell egyet és terülj-terülj asztalka várja.
    A macskafélék a vadonban gyakorlatilag folyamatosan „nasiznak” – kis prédákat, rágcsálókat, madarakat esznek, amikor lehetőségük van elkapni valamit, akkor megteszik. Ha nem is eszik meg azonnal, akkor félreteszik ínségesebb időkre.
  2. Unalom: Amikor nem éhes, vagy alszik, akkor unatkozik. Ha pedig unatkozik, akkor megkeresi a módját, hogy lekösse magát. A legtöbbször ezt megoldja egy fonal gombolyaggal, vagy egyéb játékkal. Ha adtál már cicádnak bármilyen vadászós játékot, akkor láthattad, hogy mennyire átszellemül ha igazi zsákmánynak tűnő valami terem előtte.
  3. Vadászati képességek fejlesztése: Sose lehet tudni, hogy holnap is lesz-e két lábon járó konzervnyitó, a vadásztudományt frissen kell tartani. Épp ezért alig-alig van macska amelyik lemondana egy mozgó préda utána settenkedésről. Már kölyök kortól kezdve folyamatosan gyakorolnak – próbálgatják, hogy milyen módszer a leghatásosabb, gyakorlatilag edzésnek tekinthető ez a viselkedés
  4. Biztonság: Egyes kutatók szerint a macskák azért játszanak az egérrel, hogy kifárasszák, mielőtt megölnék. Ez csökkenti a sérülés esélyét a végzetes harapás során. Habár kifejezetten jó reflexeik vannak, egy nagyobb patkány csúnyát tud harapni.
  5. Így tudják ellenőrizni, hogy a préda egészséges-e. Egy beteg, mérgezett állat máshogy viselkedik, ezzel csökkenthetik az esélyét annak, hogy fertőző, nem egészséges állatot egyenek meg.

Ezek a magyarázatok a macskák vadászati szokásainak tudományos hátterét adják. A macskák természetes ragadozók, és ezek a viselkedések segítenek nekik a túlélésben és a sikeres vadászatban.

Miért maradtak meg ezek a vadász ösztönök?

Habár már az ókori Egyiptomban is együtt éltünk a macskákkal, a konkrét tenyésztésük, amikor egy-egy kívánt tulajdonság alapján választunk ki egyedeket és azokat szaporítjuk tovább mindössze 200 éves múltra tekint vissza, ez pedig evolúciós szempontból csupán egy szempillantásnyi idő, egyszerűen nem volt még elég idő arra, hogy kikopjon az ősi vadmacskák viselkedése. Ráadásul az, hogy játszik a prédával pont olyan viselkedés, amit talán nem is akarnának a tenyésztők eltüntetni.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük