csütörtök, április 25, 2024
Macska viselkedéseMacskaegészség

Macska ivartalanítás utáni viselkedés változás


Ha megtörtént az ivartalanítás és túl vagytok az első egy-két nap lábadozásán, akkor most jönnek majd azok a kisebb-nagyobb változások a cica viselkedésében, amik a későbbi életére is pozitív hatással lesznek.

Az operáció során eltávolítják a nemiszervek egy részét, ami hormonális változásokat is okoz, ám ezek szinte mindegyike harmonikusabbá, kellemesebbé teszi a macskával való közös életet.

Ahogy írtuk korábban is, a macskák számára a párosodás nem örömforrás, nem élvezet, hanem egy megterhelő, stresszes tevékenység, ami a legmélyebb ösztönökből fakad. Ennek megszűnése mind a nőstény, mind a hím macskák számára megkönnyebbülést jelent.

Ivartalanítás után hogy változik meg a nőstény cica viselkedése?

Az egyik legfontosabb, hogy sokkal nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb lesz. Mivel megszűnik az állandó ivarzás, így az összes ezzel járó kellemetlenség is eltűnik. Nem fogja hívogatni a kandúrokat – eltűnik a zaj és maguk a kandúrok is a környékről. Abbahagyja saját maga “kínálgatását” is.

Csökken, vagy akár teljesen megszűnik az időszakos vadsága is.
Ragaszkodóbb, bújósabb lesz. Kevesebbet fog elkóborolni, illetve kijárkálni.

Természetesen a viselkedése nem fog 180 fokos fordulatot venni, ugyanúgy macskaként viselkedik, tehát ne aggódj amiatt, hogy rá se fogsz ismerni.

Hogy változik meg a kandúr macska ivartalanítás után?

Agresszív macskák
A kandúrok sokkal agresszívebbek ha nincsenek ivartalanítva

Az ő viselkedésükbe áll be a legdrasztikusabb változás, szemmel láthatóan kiegyensúlyozottabbá, nyugodtabbá válnak. Csökken az agresszivitás (a gazdi és más macskák felé is).
Kevesebbet fog elkóborolni, illetve ez idő alatt a verekedések száma is drasztikusan csökken, nem fog vérző sebekkel, viharverten hazaállítani.

Agresszív kandúrok
A kandúrok csúnya sérüléseket szerezhetnek

Ami lakásban tartott cicáknál legfontosabb, hogy megszűnik a jelölés, nem – vagy csak nagyon kis mértékben – fogja telespriccelni a lakás minden pontját bűzös vizelettel.

Változások az étkezésben

A hormonális változások miatt komoly fenyegetés az elhízás. Habár aranyos egy pufók cica, azonban ez nagyon komoly egészségkárosító is egyben, így el kell kerülni a túletetést! Csökken az energiaigénye, ugyanakkor nő az étvágya, ez pedig a legrosszabb kombináció.

Lusta cica a takaró alatt
A cica lustábbá válhat – figyelni kell az étkezésre, hogy ne hízzon el

Leginkább lakásban tartott macskáknál kell komoly figyelmet szentelni ennek, ők ugyanis jellemzően kevésbé aktívak, mint kinti társaik. Időről-időre ellenőrizd a cica súlyát, ha gyarapodna, akkor lépj közbe!

A kövér macska lefogyasztásáról minden infót megtalálsz ITT

Ma már kaphatóak kifejezetten kasztrált macskák számára kifejlesztett eledelek, amik megfelelő arányban tartalmazzák a szükséges tápanyagokat.

Összefoglalva

A cicák számára fizikai szempontból nem okoz semmilyen problémát az ivartalanítás, szinte csak előnyei vannak.

  • nem lesz több nem kívánt kiscica, nem kell az ajándékozással foglalkoznod, illetve elkerülhető, hogy kidobott, kóbor macskákká váljanak a kicsik
  • a nőstényeknek nem kell évente 2-3 alkalommal átélni a terhességgel járó nehézségeket, ez ugyanis roppant megterhelő számukra
  • a kandúrok nem szereznek többé komoly, akár maradandó sérüléseket
  • nyugodtabbá válik a cicád, kevesebbet kóborol el, ezáltal hosszabb életre számíthat – az ivartalanított macskák akár kétszer olyan hosszú ideig élnek, mint ivaros társaik!

7 thoughts on “Macska ivartalanítás utáni viselkedés változás

  • Józsa Adrienn

    Az én cicám most lett a napokban ivartalanítva. Születésétől kezdve kicsit vad karvaly volt. Mind a mai napig mem szereti ha simogatjuk nem szeret ölben kézben ha fel próbálom venni harap karmol. Ez ivartalanítás után sem változott. Ilyen ledz élete végéig? Köszönöm

    Reply
    • Szia Adrienn! Sok cica nem szereti, ha felvesszük őket. Azt tanácsolnánk, hogy adj egy kis időt neki, míg lenyugszik az operáció után és beállnak a hormonok. Viszont utána sem feltétlen kell erőltetni az ölbe vételt – a macskák eléggé akaratos lények, ha simogatást szeretne azt jelezni fogja feléd 🙂
      Jelezd majd nekünk a fejleményeket!

      Reply
  • Péter László

    Tiszteletem!
    Cikkükben a macska ivartalanítás utáni viselkedésével nagymértékben nem értek egyet.
    Egy éves kandúr cicám viselkedése, az ivartalanítás után sem változott.
    Több mint egy fél éve történt a beavatkozás, de minden este réset kell hagyni neki az ablaknál, hogy ki-be közlekedjen.
    Az éjszaka nagy részét egy 6. szomszédunk cicájával tölti. Szinte óránként beugrik, eszik és rohan tovább barátjához (párjához?).
    Ha nem engedjük ki nyávog, hisztizik, bekeményít a viselkedésében.Egyszerűen nem lehet őt kezelni.
    Nincs türelme a gazdival pár percet eltölteni, de ez az utóbbi hetekben a nappalokra is jellemző: evés,udvarlás-evés,udvarlás.
    Aggódunk, mert forgalmas az utca, akármikor elgázolhatja egy kocsi.
    Ha van esetleg ötletük, hogy mit lehetne tenni, megköszönném.
    Üdvözlettel,
    Péter László

    Reply
    • Kedves László,

      köszönjük kommentjét! Valóban, ilyen esetek időnként előfordulhatnak, sajnos 1-1 cikk terjedelme nem feltétlen engedi meg, hogy mindenre kitérjünk.
      Az első, amit javasolnánk, hogy keresse fel az állatorvost, aki a beavatkozást végezte, hisz ő ismeri tüzetesen az állatot.

      Az Ön által említett eset nagyon ritkán fordul elő, ilyenkor a következő esetek jöhetnek szóba
      – megmaradó hormonális hatások – talán ez kizárható, hisz elég hosszú idő telt már el
      – valójában nem udvarlási céllal keresi fel a szomszédot – szexuális töltetűnek tűnhet a macska viselkedése, de elképzelhető, hogy valójában semmi köze ehhez, hanem szimpla „macska viselkedésről” van szó.
      Sajnos látatlanban egyelőre csak ezeket az észrevételeket tudjuk tenni.

      Reply
  • Szekrényesi Emília

    Üdvözlöm!
    Körülbelül egy hónappal ezelőtt ivartalaníttatam egy lány cicák aki a munkahelyemen van és ma láttam hogy a kandúr nagyon kerülgeti vajon mi lehet ennek az oka?
    Köszönöm szépen előre is a válaszát. Emília

    Reply
    • Kedves Emília!
      Ha az ivartalanítás megtörtént, akkor nem kívánt szaporulattól nem kell tartani. Két opciót látunk ebben az esetben:
      1, elképzelhető, hogy semmiféle szexuális indíttatás nincs a közeledés mögött, hanem szimplán csak mint macska a macskához közeledik a kandúr
      2, a kandúr macska „be van indulva” ugyan, de a nőstény macska nem tüzel, így nagy valószínűséggel semmi sem fog történni

      Reply
  • Üdvözlöm!
    Tegnap ivartalanítottuk a 9 hónapos kandúr cicám, ma délelőtt a másik 4 év körüli kandúr cica elkapta, úgy, mintha nőstény cica lenne. Meg tud élni egymás mellett egy ivartalanított és nem ivartalanított kandúr cica? Köszönöm válaszát!

    Reply

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük