Macska ivartalanítás utáni viselkedés változás
Ha megtörtént az ivartalanítás és túl vagytok az első egy-két nap lábadozásán, akkor most jönnek majd azok a kisebb-nagyobb változások a cica viselkedésében, amik a későbbi életére is pozitív hatással lesznek.
Az operáció során eltávolítják a nemiszervek egy részét, ami hormonális változásokat is okoz, ám ezek szinte mindegyike harmonikusabbá, kellemesebbé teszi a macskával való közös életet.
Ahogy írtuk korábban is, a macskák számára a párosodás nem örömforrás, nem élvezet, hanem egy megterhelő, stresszes tevékenység, ami a legmélyebb ösztönökből fakad. Ennek megszűnése mind a nőstény, mind a hím macskák számára megkönnyebbülést jelent.
Ivartalanítás után hogy változik meg a nőstény cica viselkedése?
Az egyik legfontosabb, hogy sokkal nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb lesz. Mivel megszűnik az állandó ivarzás, így az összes ezzel járó kellemetlenség is eltűnik. Nem fogja hívogatni a kandúrokat – eltűnik a zaj és maguk a kandúrok is a környékről. Abbahagyja saját maga “kínálgatását” is.

Csökken, vagy akár teljesen megszűnik az időszakos vadsága is.
Ragaszkodóbb, bújósabb lesz. Kevesebbet fog elkóborolni, illetve kijárkálni.
Természetesen a viselkedése nem fog 180 fokos fordulatot venni, ugyanúgy macskaként viselkedik, tehát ne aggódj amiatt, hogy rá se fogsz ismerni.
Hogy változik meg a kandúr viselkedése ivartalanítás után?

Az ő esetükben is az egyik legnagyobb változás, hogy kiegyensúlyozottabbá, nyugodtabbá válnak. Csökken az agresszivitás (a gazdi és más macskák felé is).
Kevesebbet fog elkóborolni, illetve ez idő alatt a verekedések száma is drasztikusan csökken, nem fog vérző sebekkel, viharverten hazaállítani.

Ami lakásban tartott cicáknál legfontosabb, hogy megszűnik a jelölés, nem – vagy csak nagyon kis mértékben – fogja telespriccelni a lakás minden pontját bűzös vizelettel.
Változások az étkezésben
A hormonális változások miatt komoly fenyegetés az elhízás. Habár aranyos egy pufók cica, azonban ez nagyon komoly egészségkárosító is egyben, így el kell kerülni a túletetést! Csökken az energiaigénye, ugyanakkor nő az étvágya, ez pedig a legrosszabb kombináció.

Leginkább lakásban tartott macskáknál kell komoly figyelmet szentelni ennek, ők ugyanis jellemzően kevésbé aktívak, mint kinti társaik. Időről-időre ellenőrizd a cica súlyát, ha gyarapodna, akkor lépj közbe! Ma már kaphatóak kifejezetten kasztrált macskák számára kifejlesztett eledelek, amik megfelelő arányban tartalmazzák a szükséges tápanyagokat.
Összefoglalva
A cicák számára fizikai szempontból nem okoz semmilyen problémát az ivartalanítás, szinte csak előnyei vannak.
- nem lesz több nem kívánt kiscica, nem kell az ajándékozással foglalkoznod, illetve elkerülhető, hogy kidobott, kóbor macskákká váljanak a kicsik
- a nőstényeknek nem kell évente 2-3 alkalommal átélni a terhességgel járó nehézségeket, ez ugyanis roppant megterhelő számukra
- a kandúrok nem szereznek többé komoly, akár maradandó sérüléseket
- nyugodtabbá válik a cicád, kevesebbet kóborol el, ezáltal hosszabb életre számíthat – az ivartalanított macskák akár kétszer olyan hosszú ideig élnek, mint ivaros társaik!
Az én cicám most lett a napokban ivartalanítva. Születésétől kezdve kicsit vad karvaly volt. Mind a mai napig mem szereti ha simogatjuk nem szeret ölben kézben ha fel próbálom venni harap karmol. Ez ivartalanítás után sem változott. Ilyen ledz élete végéig? Köszönöm
Szia Adrienn! Sok cica nem szereti, ha felvesszük őket. Azt tanácsolnánk, hogy adj egy kis időt neki, míg lenyugszik az operáció után és beállnak a hormonok. Viszont utána sem feltétlen kell erőltetni az ölbe vételt – a macskák eléggé akaratos lények, ha simogatást szeretne azt jelezni fogja feléd 🙂
Jelezd majd nekünk a fejleményeket!